Návštěv : 2300

Electro \ Electronica \ Rock
Praha, Česká republika
 

 

 

Aktualne

 

Základní informace - Lakeside X

Web: www.lakesidex.com

BOOKING:

Robert Broj
phone: 00420 720 759 259

email: booking(at)lakesidex.com
web, facebook

Kdo jsou Lakeside X?

janne marvannen – zpěv
robert broj – klávesy
i.g. dvorsky – bicí
vito hayek – kytara

a skrytý člen

max

Jak kapela vznikla?

Janne, Robert a Max se znali už od dětství. Poslouchali podobnou muziku a na začátku 90. let se rozhodli založit kapelu. Janne skládal už na střední škole takže o repertoár bylo postaráno. V průběhu 90. let kapela natočila nějaké dema, ale nešlo o nic zásadního. Po krátké pauze se kapela dala dohromady na konci roku 2003 a začala pracovat na novém materiálu. Od té doby se věci výrazně rozběhly a od té doby, co vyšlo na konci roku 2004 debutové album “Sunrise”, kapela pravidelně koncertuje po celé republice. Na začátku roku 2005 se ke kapele přidali I.G. a Vito, nejdřív jen jako součást koncertní sestavy a později jako regulérní členové kapely.

Jak kapela přišla ke svému jménu?

Nikdo už dnes přesně neví.

Původně se kapela jmenovala “Dark Ages”. Tohle jméno se nikomu moc nelíbilo a proběhla debata o tom, jak by se kapela měla jmenovat a všichni přišli s nápady mezi kterými zvítězil Janneho návrh “Lakeside Church”. Nikdo si nepamatuje, odkud to vzal ale původ “lakeside” asi najdeme v songu Nitzer Ebb “Lakeside Drive”. Nebo ze hry “Transport Tycoon”, kde se stanice vlaků jmenovali jako “Wandsworth Lakeside” nebo tak nějak. Jako Lakeside Church kapela natočila dokonce debutovou desku “Sunrise”. Ale už v té době se přemýšlelo o další změně názvu. Důvod byl jednoduchý: internet. Jakmile si zkusíte vygooglovat “Lakeside Church”, narazíte na miliony odkazů na různé církve a to bylo něco od čehož se kapela chtěla rozhodně distancovat. Proto “Lakeside X”, kde X může reprezentovat cokoli co chcete. Třeba i tu církev. Nakonec by “Lakeside Church” mohl být název fanklubu kapely, třeba. :-)

Jak kapela funguje?

Janne má na starosti muziku, píše hudbu i texty a produkuje dema, který se pak v kapele diskutujou a rozebíraj a doprodukovávají do finální podoby. Existuje jeden song, který nenapsal Janne, “Guns And Bells”, který kapele daroval jejich kamarád, Vladimír Vesmír.

Co nahrávací společnost?

V roce 2004 kapela podepsala smlouvu s X Production (www.xproduction.cz). Majitel X Production narazil na Lakeside X na webu, poslechl si pár mp3 a nabídnul kapele spolupráci.

Od té doby se z malé firmy X Production stal jeden z úhlavních tahounů české indie scény kde by každá ambiciozní indie kapela chtěla působit. Zaměřují se na kvalitu místo kvantity a kromě jiného se specializují na licencované vydávání světových hvězd elektronické hudby, jako jsou IAMX nebo Ladytron. Takže Lakeside X jsou v dobré společnosti.

Poslední dobou jak jde hudební průmysl dolů, X Production se stále více angažuje v designu a reklamě.

Alba/singly/videa?

Album “Sunrise” vyšlo u X Production v prosinci 2004. Z tohoto alba vyšly 2 singly, “Looking For You” (video režíroval Pavel Jirásek) a “Follow Me” (video režíroval Dan Harvan).

Někdy se na webu objevují i odkazy na zvláštní singl “Follow Me” ale ten nikdy nebyl na prodej. Vyšel pouze zadarmo na webu a obsahoval kromě rádiové verze ještě B-stranu “Numb” a remix.

Druhé album “EXIT:NOWhere” vyšlo v dubnu 2007 u X Production s pilotním singlem “Sway”. Video k tomuto singlu opět režíroval Dan Harvan. Existuje ještě “indie” video k songu “Anywhere”, který byl vybrán jako druhý singl a jako hymna Creamfiels Central Europe 2008.

Existují ještě rádiové verze songů “17”, “Tell Me You Understand Me” a “Spiral”, ale jako singly oficiálně nevyšly.

Na začátku roku 2010 byl představen singl Bloodflies z plánovaného alba City Of Red Lights, které vyšlo na podzim 2010. Video, jak bylo zvykem kapely, režíroval opět Dan Harvan a ve videu vystoupili v roli vampírek kamarádky a profesionální modelky.

Na skladbě Boodlflies a Starlover se producentsky podílel Tomáš Sochůrek, na zvukovém mixu alba Paul Kendall (spolupracovník Alana Wildera, Depeche Mode, Nitzer Ebb nebo Erasure) a mastering dělal Moimir Papalescu.

Křest desky proběhl v mikulášský večer, roku 2010 za účasti Olivie Louvel, kmotra alba Paula Kendalla a ex-depešáka Alana Wildera v pražském klubu.

V březnu 2011 byla kapela požádána režisérkou Ivannou Benešovou o hudební spolupráci na jejím filmovém debutu, z čehož vznikl videoklip k dokumentu Zneužívaný a skladbě LX, Last Day Of The World v rádiové verzi.

Kdo je ten “skrytý člen” a co to znamená?

Skrytý člen je Max Avalange. Založil kapelu spolu s Jannem a Robertem, ale později se díky velkému pracovnímu vytížení a cestování do zahraničí nemohl účastnit aktivit kolem kapely. Když v roce 2005 přišli Igor a Vito a kapela začala zkoušet a koncertovat o hodně častěji a zaměřila se pozornost na živé hraní, role Maxe v kapele se začala zmenšovat až do pozice “skrytého člena”. Můžete ho vidět v krátkém záběru ve videu k “Looking For You”.

Jste všíchni z Čech nebo je mezi vámi nějaký cizinec, třeba Janne?

Ačkoli Janneho jméno zní finsky, bydlí v Praze a i ostatní členové jsou z Prahy. I.G. je původem ze Slovenska.

Kde se vzaly všechny ty fotky kapely?

Skoro všechny fotografie jsou dílem Ivany Kostelničákové Dvorské. Oficiální “EXIT:NOWhere” promo fotky má na svědomí Petr Konečný, který je také spoluautorem obalu desky.

Promo fotky a obal placky "City Of Red LIghts" je pak opět dílem Ivany Kostelničákové Dvorské

Konečně důležitá otázka – jaké je spojení Lakeside X s Depeche Mode?

Tak abychom už v tom měli jasno, když tohle je asi nejčastější otázka, kterou kapela dostává.

Janne, Max, Robert a I.G. byli fanoušky Depeche Mode a nakonec nápad založit kapelu dostali Janne s Robem cestou z koncertu DM v Berlíně v roce 1990. Jak řekl Janne “Nejlépe je vidět na koncertech z pódia, takže založíme kapelu a nebudeme se muset tlačit v publiku.”

Janne, Rob a I.G. se od té doby potkali s DM hodněkrát, Martin má doma kompletní diskografii LX a kromě několika večerů ve Fletchově hospodě Gascogne, které jsou zahaleny v mlze díky předávkování místním Heinekenem se dá říct, že nic kolem této kapely nemůže kluky z LX rozhodit. :-)

Igor strávil část „TOUR OF THE UNIVERSE“ s Depeche Mode jako spoluautor jejich videoblogu a spolupracoval s Alanem Wilderem jako visual director na jeho turné „Selected Events“.

Protože v dnešní době je in říkat že DM ovlivnili hudební dění jako nikdo jiný a kapely jako Placebo, Coldplay nebo dokonce Marylin Manson a trashmetalové kapely prohlašují že na ně měli DM vliv, klidně se k tomu přiznají i LX.

 


© 2019 CzScene.cz - All rights reserved